אסתר גילת
פסיפס של משמהויות

פסיכולוגית קלינית, מורשה בהיפנוט, יוצרת

סדנת טווית משמהויות


דף הבית >> עשיה מקצועית >> סדנאות וקורסים >> סדנת טווית משמהויות
טווית משמהויות – מרצון להגשמה
 
דף מידע זה מציג את עיקרי המודל החדש שבניתי למפגשי עם אנשים.

יצירת פסיפסים (מוזאיקה) וצירופם של חומרים שונים ומגוונים לכדי יצירה חדשה, הינם נדבך מרכזי בעשייתי האמנותית מזה שנים.
במקביל, דרך לימוד והתנסות בגישות רוחניות שונות – קבלה, חשיבה הכרתית (ימימה), בודהיזם,
שמאניזם אינדיאני, תיקשור, יעוץ ביוגרפי אנתרופוסופי - אני מנסה לחבר פסיפס אינטגרטיבי ודינמי, בעל צבעים מגוונים, ודרכו לפגוש את האדם המגיע אלי, באופן שיאפשר צמיחה משותפת, תוך מציאת משמעות ויצירת מהות, והנאה גדולה.

"טווית משמהויות" הינה דרך המאפשרת לי להביא לידי ביטוי את העניין הרוחני והיצירתי, בהקשר של מפגש אנושי שהינו מפרה, משמח, מרתק ובעל תרומה משמעותית לחיי ולחייהם של אנשים נוספים.

המודל מבטא תפיסת עולם שגובשה בעקבות שנים רבות של עבודה קלינית, והוא בא גם להבחין את עשייתי הנוכחית ממקצועי והכשרתי הפורמליים כפסיכולוגית קלינית, כשניסיוני רב השנים נמצא ברקע של העשייה הנוכחית.

נקודת המוצא בתהליך "טווית משמהויות" היא אינטגרטיבית ורוחנית, עם דגש על סוגיות הרצון והמשמעות. מנקודת מבט זו אני מתבוננת על הצומת בה האדם נמצא בהגיעו למפגש, ועל השאלה הנוכחית שעל הפרק.
מדובר במודל של "מלאכה" כמעשה אמנות, המאפשר עשייה מדוייקת, יצירתית, מהנה ונינוחה, אשר יש לה תוצר מעשי וישומי משמעותי. התהליך ממוקד וקצר-מועד, משלב שיחה ויצירה, ומתרחש בסטודיו שעל גג ביתי. זהו מפגש של יצירה משותפת של שינוי, ולא של "טיפול". מפגש שפונה אל העתיד ולא מתמקד בעבר.

התהליך הינו בעל אופי של "גלגול פרפר", ומבוסס על הסדנה "גלגולו של פרפר" שבניתי ולימדתי בעבר במסגרות שונות, ביניהן גם ב
כנס רפואי ארצי של האגודה הישראלית להיפנוזה. סדנה זו הציעה לימוד חוויתי של דרך למיקוד שאלה ויצירת שינוי ספציפי, והתבססה על שילובם של היפנוזה ושמאניזם אינדיאני.
התהליך כולל ארבעה מפגשים, כאשר משך כל מפגש שעתיים. המרווח בין מפגש למפגש הוא בין שבוע לשבועיים. בנוסף לארבעת המפגשים מוצעת אפשרות למפגש מעקב כחודש לאחר סיום התהליך, במידת הרצון והצורך.
ניתן להתאים את המבנה הזה לצורך ולרצון הספציפי של האדם, תוך שמירה על המקצב בן 4 השלבים.

בזכות המבנה המתודי המאוד ברור, מתאפשר חופש בו האדם מגלה מתוך היצירה המתהווה את שאלותיו, תשובותיו ובחירות הרצון שלו. בין המפגשים האדם מוזמן לכתוב מחשבות, רגשות, חלומות והתרחשויות, העשויים להיות בעלי משמעות לתהליך, ולהביא אותם עימו למפגש הבא כחומר גלם ליצירה. במהלך המפגשים מתקיימת שיחה חופשית, אך אני מזמינה גם לרגעים של יצירה בשקט. הישיבה הזו – ביחד ולחוד – תוך כדי עשייה יצירתית, מהווה את עיקר כוחו של המודל. תהליך ההפרייה ויצירת השינוי מתרחש דרך המפגש המשולש בין שני אנשים ויצירה אחת, ה"משוחחים" זה עם זה.

מתוך ניסיוני בתהליכי מפגש כאלה עולה שהמודל הינו עוצמתי מבחינה רגשית, חוויתית ורוחנית, ובעל תוצאה מעשית משמעותית. שיאו של התהליך הינו בהתחייבות האדם לבצע שינוי מעשי קטן בחייו, עם סיום ארבעת המפגשים. את מעשה השינוי האדם בוחר בהמשך למה שהתרחש בסטודיו וכתשובה לשאלה שמיקד. שינוי זה מהווה הטלה של ביצה למחזור חיים חדש – טרנספורמציה פרפרית.

התהליך מתאים למי שמעוניין להתמקד ברצון, בבחירה ובכוחות היצירה שבו, מתוך אמונה וידיעה שבהתמקדות כזו יש כח מניע להתפתחות; למי שמעוניין ליצור חיבור משמעותי בין חופש לאחריות; למי שחי בתודעת שפע ומעוניין לפתח וליישם תודעה זו; למי שמעוניין ליישם את יכולותיו הרוחניות במציאות חייו באופן מעשי; למי שמתעניין בנקודת מבט רוחנית ואינטגרטיבית על הצומת בחייו כמו גם על השאלה והרצון שעל הפרק; ולמי שמעוניין ומסוגל להתחייב לתהליך קצר מועד, תוך נשיאה באחריות לשינוי וישומו במציאות חייו. אין צורך ברקע אמנותי או נסיון בעשיה יצירתית.

לפרטים והרשמה: 

אסתר גילת טל: 0544-365977
דוא"ל: esther.gilat@gmail.com
או דרך
צור קשר

 

רציונאל 
 
 • ·         בעשייה, ובעשייה יצירתית-אמנותית בפרט יש כוחות חיים אקטיביים, ואלו מעניקים חיוניות וחוויה חיובית של יכולת לברוא וליצור מציאות. הטרנספורמציה המוצעת מתחילה כבר בהמשגה ראשונית זו: במקום ניסוח של בעיה - ניסוח של שאלה התפתחותית. במקום ריפוי, טיפול או תיקון – יצירה של שינוי אקטיבי. במקום מפגש של מטפל-מטופל -  מפגש של יצירה משותפת, בעלת כח בורא.
 • ·         להבדיל מטיפול באמנות,  המפגש המשולש ביני לבין האדם שמגיע והיצירה שלו, מהווה מעין תהליך של חלימה אקטיבית משותפת, בוראת מציאות. היצירה המתהווה אינה רק כלי לביטוי העולם הפנימי של היוצר, אלא היא ישות מציאותית בעלת אמירה בתוך התהליך. בתוך הדיאלוג האסוציאטיבי אך המודע ומכוון-מטרה של שנינו עם היצירה, האדם לומד באופן ישומי הידברות אקטיבית עם העולם, ודרך ליצירת המציאות הרצויה לו.
 •  
 • ·         דגש מיוחד מושם על נושאי הרצון והבחירה, אשר הינם נושאים קריטיים בחיי רוב בני האדם, והינם הביטויים של הנוכחות החיה של האדם בעולמו. המודל המתואר כאן בא לתת מענה חוויתי ומעשי לחיזוק כוחות הרצון והבחירה ככוחות מניעים ובוראים, בעלי כח מארגן, מכוון ומעניק משמעות.
 •  
 • ·         הרעיון של הטלה של שינוי במציאות מהווה חיבור אקטיבי אל החיים מחוץ למפגש ומחוייבות של האדם להיות מעורב באופן מעשי ביצירת חייו. זוהי נקודת החיבור בין מה שקורה לאדם בסטודיו לבין המתרחש מחוצה לו וביחסיו עם העולם.
 •  
 • ·         שילובם של גורמים מילוליים ולא מילוליים במלאכה, יחד עם העשייה האמנותית, מאפשרים יצירת מעברים תודעתיים, אשר מחזקים את האינטגרציה האישית, את הפנמת התהליך ואת כח השפעתו. היכולת לעבור ממצב תודעה אחד לאחר, מבססת את החיבור בין ההמיספרות, ומחזקת את האפשרויות היצירתיות המצויות בכל אדם בכיוון של מימושו העצמי.
 •  
 • ·         ההמשגה של "גלגול פרפרי" מאפשרת להבנות את המימד ההתפתחותי שבתהליך, את תהליך השינוי הממוקד אשר ממנו נולדים שינויים נוספים בהמשך. המשגה זו עושה אילוסטרציה לתפיסה שמסע החיים הוא מסע התפתחותי-ספירלי-אינסופי, בו "גלגול" מוליד "גלגול" נוסף, טראנספורמציה מולידה טראנספורמציה.
 •  
 • ·         המיקוד והמבנה של התהליך מאפשרים חופש, המאפשר יצירה, הנותנת כיוון. החופש הפנימי הנחוץ ליצירה ולגילוי עצמי, מושג ביתר קלות כאשר התנאים הסביבתיים הבסיסיים הינם מוגדרים ובטוחים וכאשר קיים מבנה בתוכו פועלים לעבר מטרה מוגדרת. השילוב של החופש ליצור ולגלות מתוך היצירה את התשובות הפנימיות, יחד עם תהליכי תודעה ערים, מאפשר לכיווני פעולה להתגלות. הדינמיות, החיוניות וההתלהבות המלווים תהליכי יצירה, מאפשרים לכיווני הפעולה הללו להפוך למעשיים ובוראי מציאות, ראשית בסטודיו, ואחר כך במציאות שמחוצה לו.
 •  
 • ·         העיקרון של תהליך קצר מועד נותן כח לתהליך, ממרכז את הכיוון, מונע התפזרות ומגייס מחוייבות למטרה ולשינוי. מירכוז כזה של תהליך בזמן מאפשר לתהליך ההתפתחותי שנעשה להיות מובחן מתהליכי חיים המתרחשים כל הזמן, ולכן גם מאפשר לימוד של כלי לשינוי, הניתן ליישום באופן עצמאי.
 •  
 • ·         לטראנספורמציה כרעיון מרכזי יש שתי משמעויות: 1. טראנס-פורמציה: במובן של שינוי צורה. (מזחל לגולם, לפרפר ולביצה). האדם עובר שינוי מתוך כך שהוא חווה חלקים שונים בהוויתו. 2. טראנס-פורמציה במובן של שינוי תודעתי המוביל לשינוי חוויתי ותפקודי.  השינוי התודעתי (Reframing) מחבר את האיכויות של הגוף-הנפש-והרוח של האדם, בעזרת תהליכים תודעתיים, אמנותיים וחוויתיים המאפשרים להינתק מ"כח הכבידה", לחבור אל הרוח, ולהפוך להיות היוצר של חייו.
 •  
 • ·         טוויה הינה סימבול למעשה היצירה אשר בונה את הטרנספורמציה: יצירה של חוט-רצון, אשר נשזר במארג החיים, וע"י כך יוצר אריג חדש. זהו המעשה המחבר בין שמיים (שאלה, רצון, חלום, חזון) לארץ (חומר הגלם המוחשי ביצירה, המעשה, התוצר היצירתי, התשובה). לטוויה יש איכות של עשיה הרמונית ההולכת ומתרחבת, כמו אלו המצויים בקוריו של העכביש.
 •  
 • ·         המימד הרוחני של המודל הינו נשימת המלאכה. זהו המימד הפותח בפני האדם את האפשרות להיות היוצר של חייו ושל משמעותם. יצירת השינוי הממוקד בהקשר רוחני רחב של מסע החיים הוא זה שיוצר משמהות: שינוי משמעותי-מהותי, המהווה צעד בהגשמת רוחו של האדם על האדמה. במובן זה מדובר בשינוי שהוא גלגול אחד בתוך סך גילגוליו של האדם, שינוי שבונה את המהות והמשמעות של מסע הנשמה שלו.
 
(C) כל הזכויות שמורות לאסתר גילת 1997-2015  
לייבסיטי - בניית אתרים