אסתר גילת
פסיפס של משמהויות

פסיכולוגית קלינית, מורשה בהיפנוט, יוצרת

קורס שמאניזם והיפנוזה


דף הבית >> עשיה מקצועית >> סדנאות וקורסים >> קורס שמאניזם והיפנוזה
קורס שמאניזם והיפנוזה
 
מבנה הקורס:
 
4 מפגשים בני ארבע שעות כל מפגש.
המפגשים מתקיימים בטבע, בתנאים נוחים לעבודה עם ובאמצעות הטבע. חלק מהעבודה מתקיים בישיבה במעגל, ונושא אופי של לימוד תאורטי ודיון, וחלק מתרחש כהתנסות חוויתית ואימון הכוללים שהות, הליכה, חיפוש, ועריכת טקסים בטבע.
ניתן לעשות חלק מהעבודה בתוך מבנה (כיתה, בית), אך בקירבה לטבע שניתן לצאת אליו, לפחות לחלק מהמפגש.
 
(מבנה הקורס ניתן לשינוי בשל היותו מודולרי. יחד עם זאת מומלץ לקיימו ע"פ מקצב ה-4 המוצע, שהינו משמעותי לתהליך הלמידה).
 
 
מטרות הקורס:
 
  • נקודת מפגש בין היפנותרפיה לריפוי השמאני האינדיאני, המרחיבה את התפיסה הטיפולית ומעשירה אותה במימד רוחני ומעשי, תוך כדי עבודה בטבע.
  • חוויה לימודית והתנסותית, המשלבת עבודה טקסית בטבע, לפיתוח ותירגול מצבי תודעה שונים והמעברים ביניהם. עבודה זו מאפשרת ומחזקת את השימוש בכוחות הריפוי של האינטואיציה והיצירתיות.
  • נקודת המפגש המוצעת בקורס זה נוגעת בעיסוקן של שתי הדרכים הללו – שמאניזם והיפנותרפיה – בשינוי מצבי תודעה לצורך ריפוי והשגת איזון נפשי ולמען התפתחות רוחנית, באמצעות התמקדות והקשבה לקולם של האינטואיציה והידע הפנימי.
 
ניתן להתאים את מטרות הקורס לקהל היעד הספיצפי, בהתאם לצרכיו.
למשל- לבעלי מקצוע המורשים לעסוק ע"פ חוק בהיפנוזה – ניתן להרחיב אודות החלק השמאני והקשר שלו לתהליכים בהיפנוזה.
לסטודנטים במקצועות טיפוליים שונים (רכיבה טיפולית, טיפול באמצעות אמנות, באמצעות מוסיקה, באמצעות בע"ח, ועוד)- ניתן לתת דגש על האלמנטים היחודיים לנושא הכשרתם.
למשל – בקורס המיועד למטפלים באמצעות בע"ח – ניתן למקד, להרחיב ולהעמיק בנושא תפקיד בעלי החיים בתפיסה הרוחנית האינדיאנית וסגולות הריפוי שלהם לפי מורשת זו. 
 
 
חשוב לציין שהסדנה אינה מלמדת לעסוק בהיפנוזה ככלי טיפולי. על מנת לקבל הרשאה בהיפנוט על המעונינים בכך (והמותרים בכך ע"פ תקנות משרד הבריאות) להשתלם בלימודי היפנוזה במוסדות המוכרים לצורך זה, ולעבור את בחינת הרישוי ע"פ חוק.
 
 
קהל יעד: 

  • מטפלים מכל התחומים, בעלי ענין בעבודה רוחנית ובלמידה דרך התנסות חוויתית-אישית, המעוניינים להרחיב את הידע שלהם באמצעות חיבור בין תפיסות טיפוליות מתרבויות שונות.
  • אנשי חינוך והדרכה, המעוניינים בנקודת מבט חדשה אודות תהליכי התפתחות, ריפוי ושינוי.
  • אנשים המעוניינים בלמידה מהסוג המוצע לצורך התפתחותם האישית.
 
 
רקע, ראציונאל ומהות:
 
המושג "שמאניזם"  מתאר מנהג רוחני עתיק, אשר נוטים לראותו כסגולתם המיוחדת של  מרפאים ומכשפים, בעיקר כאלו הבאים ממסורות אינדיאניות.
התפיסה שתוצג ותתורגל בקורס, רואה בשמאניזם דרך שהינה רוחנית ומעשית גם יחד, אשר כל אדם יכול ללמוד ולתרגל, לרווחתו האישית ולצורך שימוש בה ככלי של טיפול וריפוי.
זוהי דרך סוגסטיבית ופתוחה במהותה, על אף שהיא עושה שימוש בטקסים מובנים ומפורטים. מטרת הטקסים הינה לסייע בכניסה למצבי תודעה מיוחדים, דמויי טראנס היפנוטי, לצורך עשייה, חוויה והכרה, וכל אלו ניתנים לפרשנות אישית, משום האופי הפתוח והסוגסטיבי של העבודה.
השמאניזם הוא דרך אל הלב ואל התודעה, ומטרתו הינה השגת איזון פנימי וחוויה של קיום הרמוני עם היקום הסובב אותנו ועם הארועים וההתרחשויות שבחיינו. יותר מכך: על פי התפיסה השמאנית, העוסקת בשינוי ומעבר בין מצבי תודעה שונים, ביכולתנו להשפיע על הארועים הללו ע"י שינוי ושליטה בתפיסה שלנו אותם.
  
פירוש המונח "שמאן" הוא "זה שיודע". בתרבויות קדומות יוחסה יכולת זו למרפאי השבט, אשר להם נגישות לידע רוחני גבוה ויכולת להכנס ל"עולם הרוחות".
 
ניתן לחשוב על מונח זה כמקביל למושג המיסטיקן, העושה שימוש בכלים שאינם רציונאליים, או כמקביל לרופא הנפש על סוגיו השונים, המנסה "לראות" עם האדם את המצוי במעמקי נפשו ורוחו , מעבר למה שגלוי לעין.
הגישה אותה נלמד, רואה ב"ידע" הרוחני השמאניסטי ידע פנימי עמוק אשר קיים בכל אחד מאיתנו, ואשר ניתן לתרגל את נגישותו ע"י תרגול של מעברים בין מצבי תודעה שונים, ותוך שימוש בטבע ובכוחותיו הריפויים. גישה זו מדברת על "השמאן שבפנים" The Shaman Within) ), והינה דומה לתפיסה הבודהיסטית המדברת על "טבע הבודהה" המצוי בכולנו.
 
את הכניסה ל"עולם הרוחות" והעבודה השמאנית עם רוחות וישויות רוחניות, ניתן להקביל לעבודה המתרחשת בעת חלימה, טראנס היפנוטי או יצירה, כמו גם לעבודה  הנפשית המתרחשת בעת פסיכותרפיה.
העבודה עם ישויות רוחניות אינה שונה במהותה מעבודה עם מטאפורות ומשימוש בעולם המושגים היונגיאני של ארכיטיפים וסמלים הבאים מהלא-מודע הקולקטיבי הארכאי.
 
היפנותרפיה הינו טיפול באמצעות היפנוזה, אשר נמצא בשימוש גם בקרב רופאים מדיסיפלינות שאינן ממוקדות בריפוי נפשי. אנו נייחד את הדיבור לפסיכותרפיה העושה שימוש בכלי ההיפנוטי, ככלי עזר בתוך פסיכותרפיה או ככלי עבודה מרכזי ועיקרי.
 
הגדרת המושג "היפנוזה" הינה בעייתית וחמקמקה לא פחות מהגדרתו של ה"שמאניזם".
ההעדפה כאן היא של ההגדרה הרחבה הרואה בהיפנוזה טווח של מצבי תודעה אשר להם מאפיינים יחודיים, הניתנים לשימוש ככלי עבודה יעיל ורב עוצמה במסגרת של ריפוי נפשי. במסגרת ההגדרה הרחבה, לא מדובר במצב תודעה אחד ויחיד המנוגד למצב התודעה הרציונאלי, אלא ברצף של מצבי תודעה שונים, אשר המעברים ביניהם, כמו גם ההבדלים ביניהם מציעים עושר יצירתי רב כח והשפעה. (ע"פ הגדרה זו ניתן לראות את מצב התודעה הרציונאלי/תפקודי/"מציאותי" כסוג של טראנס היפנוטי...)
 
המעברים בין מצבי תודעה – כניסה שהות ויציאה – הינם בעלי כח ריפויי משום היכולת ללמוד לבחור את נקודות המבט הרצויות לנו וליצור באמצעותן מציאות. זהו כוחה של ההגדרה מחדש (ה- Reframing) של המציאות. כמו כן, השימוש במצבי תודעה שונים מאפשר פיתוח של אינטואיציה ויצירתיות. 
 
אל היצירתיות, הטמונה בכולנו, והמהווה משאב נפשי ורוחני עמוק ובעל פוטנציאל ריפויי, שואפים ההיפנותרפיה והשמאניזם גם יחד.
מקורה של היצירתיות הינו ב"ידע" אינטואיטיבי, בעל פוטנציאל לבריאה וליצירה. מדובר כאן באותו ידע פנימי עמוק המצוי בתוכנו ונוגע להיבטים שונים בחיינו, שפעמים רבות אינו מתיישב עם ההגיון והעובדות, ובכל זאת יש בכוחו להנחות אותנו אל פתרונות ודרכים חדשות ומשמעותיות עבורנו. בקורס הזה נלמד להקשיב לאינטואיציה ולהכוונתה. נלמד להתעכב על אותה תחושה חמקמקה ומעורפלת, ולחדד אותה, מתוך תפיסה שהיא מבטאת אמת פנימית משמעותית שמן הראוי להקשיב לה, שכן יש לה כח עצום ליצור מציאות ולרפא.
 
נקודת המפגש שקורס זה מציע נוגעת בעיסוקן של שתי הדרכים הללו – שמאניזם והיפנותרפיה – בשינוי מצבי תודעה לצורך ריפוי והשגת איזון נפשי ולמען התפתחות רוחנית, באמצעות התמקדות והקשבה לקולם של האינטואיציה והידע הפנימי.
 
העבודה בטבע מתבססת על עבודתם של השמאנים בסביבה הטבעית בה הם חיו בימי קדם, אך גם על רציונאל טיפולי עכשווי.
הטבע הינו בעל עוצמה חוויתית וכח ריפויי אדיר.  כוחו הגדול טמון בזמינותו, בפשטותו, ובהיותו בבואה מרהיבה של הכוחות הפועלים בתוכנו.
לכן, בעבודה המשלבת היפנו תרפיה עם שמאניזם יש הזמנה לצאת ולפגוש את נפשנו ורוחנו בטבע, ולהפגיש את נשמתנו עם נשמתו של היקום/הבריאה: כוחות הטבע, תוך מתן תשומת לב למאפייניו ולכוחות הפועלים בו.
 
הרעיון של לימוד ותרגול טקסים שמאניים מבוסס על ידע תרבותי קדום הכולל עבודה טקסית כדרך לחבור אל כוחות הטבע ואל הכוחות הפנימיים. הטקסים השמאניים אינם שונים במהותם מדרכי אינדוקציה מערביות הקיימות בהיפנותרפיה, ואשר מטרתן לסייע בכניסה לטראנס היפנוטי.
בקורס נתרגל טקסים אלו ונעשה בהם שימוש כדרך להכנס פנימה, אל תוכנו, לעבר ידע פנימי עמוק וחוויה רוחנית ומציאותית עשירה וגבוהה יותר.
 
 
תכנית הקורס: 
 
מפגש ראשון: - אש
הכרות עם עולם המושגים של הדרך האינדיאנית: מושג המעגל, הדרך האדומה והדרך הכחולה, משמעות ה-4 בתפיסה הרוחנית האינדיאנית וקיומו בעולם הטבע, חוקי היקום (חוק האיזון, חוק הבחירה והתוצאה, חוק התהליך, חוק המאמץ המזערי), ארבעת רמות הריפוי. כוחה של הפשטות וכוחו של התצריף, משמעותם וכוחם של טקסים שמאניים, והקשר לאינדוקציות היפנוטיות.
תרגול: טקס המזרח: התכוונות אל התחלה ויציאה לדרך חדשה. עבודה עם אש.
 
 
מפגש שני: - מים
מושג ה-Teaching  האינדיאני: מורים ושיעורים. כוחם של יצירתיות ומשחק. זמני מעבר ואוביקטי-מעבר והקשר שלהם ליצירתיות ומשחק. תהליכי העמקה בהיפנוזה.
תרגול: עבודה עם קלפי הסגולה האינדיאניים (קלפי חיות).
          טקס הדרום: הזמנת הילד שבפנים, עבודה עם מים.
 
 
 מפגש שלישי: - אדמה
משמעות המושג "אמא אדמה". תפיסת הזמן בהיפנוזה ובעבודה שמאנית. העבודה בתוך הטקס השמאני / הטראנס ההיפנוטי. איזון ותופים: התוף ככלי ריפוי.
תרגול: חוויות זמן וקצב, תשומת לב למעברים בין מצבי תודעה ולשינויים בתפיסת הזמן.      
          עבודה עם תיפוף. עבודה עם אדמה / חומר / צמחיה / אבנים.                                             
          טקס המערב: ההליכה ב"דרך האדומה" תוך הקשבה לאדמה ולקצב ליבה – הזמן.
 

מפגש רביעי: - אויר
משמעות מושגי "הרוח הגדולה"/הבריאה; תפקידם של אבא שמים, סבא שמש, סבתא לבנה, כוכבים, קשת, גשם, עננים. טקס ה- ה-Vision Quest – חיפוש חזון,  חכמת זקני השבט.
תרגול: עבודה על היעוד האישי והדרך אליו.
          טקס הצפון: עבודה עם אויר ונשימה, התבוננות מנקודת מבטו של נשר, נחיתה דה-היפנוטיזציה וסיכום. 
 
 

לפרטים והרשמה: 

אסתר גילת טל: 0544-365977
דוא"ל: esther.gilat@gmail.com
או דרך 
צור קשר

  

 
 

 
 

 
 
 

 
 
 


 (C) כל הזכויות שמורות לאסתר גילת 1997-2012   
לייבסיטי - בניית אתרים